DEKLARACIJA O KLIMATSKOJ ARHITEKTURI

 

U današnje vrijeme svjedočimo neviđenim klimatskim promjenama i njihovim posljedicama. Uz sve vrste prirodnih, istovremeno se događaju i antropogeno izazvane katastrofe. Arhitektura je bitan medij i učinkovit alat u prevenciji i ublažavanju posljedica katastrofalnih destrukcija. Egzistencijalni ljudski prostor se ostvaruje materijalizacijom arhitektonskih koncepata.

Potrebno je hitno djelovanje struke i svih drugih dionika u procesu prostornog planiranja, urbanizma, arhitektonskog projektiranja, uključivog dizajna, izvođenja radova, nadzora i održavanja.  Potrebno je hitno poduzeti odgovarajuće aktivnosti edukacijom zelene i digitalne transformacije, modelima zelene infrastrukture i cirkularne ekonomije, primjeni mjera naprednih strategija, u programima strukovnih organizacija i u savjetovanju zakonodavca zbog unapređenja zakonskog okvira prema kojem se mjere provedbe trebaju svesti na što kraće vremensko razdoblje. 

Prije svega, potrebno je hitno unaprijediti regulative u području energetske učinkovitosti na temelju naučenih lekcija i iskustava najboljih praksi visoke energetske učinkovitosti. Tako bi se pravovremenom provedbom naprednih politika struka u graditeljstvu, u budućem kolaborativnom i sinergijskom djelovanju mogli ostvariti zacrtani scenariji održivog razvoja i globalnog opstanka, na platformi Manifesta o odgovornoj arhitekturi Vijeća arhitekata Europe - Architects' Council of Europe, ciljano upućenog Generalnom Direktoratu EU za energiju, okoliš i klimatsku akciju, objavljenog 2014. godine. 

Ovom deklaracijom predlaže se uvođenje stručnog pojma KLIMATSKA ARHITEKTURA koji objedinjava sve potrebne postupke i procese u kontekstu kvalitetnog i odgovornog ostvarenja globalnih ciljeva održivog razvoja iz 2015. godine; Ujedinjenih nacija UN 17 SDG do 2030. godine, Zelenog plana EU do 2050. godine s pogledom do 2070. godine u vezi klimatskih promjena i prilagodbi, kao i drugih već definiranih i budućih globalnih, regionalnih i nacionalnih dokumenata.    

Deklaracija će proaktivno poticati i usmjeravati na ubrzano uključivanje odgovornih pojedinaca i institucija u procese očuvanja klime, smanjenja promjena, intenziviranje prilagodbi i ublažavanje posljedica, primjenom naprednih modela energetske učinkovitosti, zelene infrastrukture i cirkularne ekonomije, za ostvarenje energetske samodostatnosti na putu u otpornu i sigurnu bezugljičnu budućnost.


Autor i predlagač Deklaracije                                                                       

                

Red.prof.art. Ljubomir Miščević, dipl.ing.arh.                   

Voditelj Konzorcija pasivna kuća Hrvatska